2012 Autumn Contest Results

Home / Contest Results / Autumn Contest / 2012 Autumn Contest Results
2012 Autumn Contest Results

scaba Autumn Contest 30th September 2012 The Hawth, Crawley

Placing, Band, Conductor, Draw

Championship

Championship Section

Adjudicator Dennis Wilby

  1. Wantage Silver A, Phil Bailey, 1
  2. Friary Guildford, Chris King, 4
  3. Regent, Alan Duguid, 3
  4. East London Brass, Jayne Murrill, 5
  5. Sandhurst Silver Band, Ian McElligott, 8
  6. Kortrijk, Ward de Ketelaere, 6
  7. Ipswich & Norwich Co-op Band, Ian Johnson, 7
  8. Brass Band Willebroek, Frans Violet, 2
  • Best Instrumentalist: Tetsu Okamura – Trombone – Regent
  • Best Percussion Section: Wantage Silver A
  • Best Euphonium: Frederik Leroy – Kortrijk
  • Best Bass Section: Regent
  • Conductors Prize: Phil Bailey – Wantage Silver A

First Section

First Section

Adjudicator Dennis Wilby

  1. Northfleet Brass, Melvin White, 1
  2. Horsham Borough, Andrew Kershaw, 2
  3. Fairlop Brass, Kevin Jordan, 3
  4. BAE SYSTEMS Brass, Keith Woodger, 4
  5. Battle Town, Jon Penton, 5
  • Best Instrumentalist: Chris Line – Soprano – Horsham Borough
  • Best Euphonium: Maurice Bowers – Northfleet Brass
  • Best Bass Section: Horsham Borough
  • Conductors Prize: Melvin White – Northfleet Brass
  • Highest placed Member Band: Horsham Borough

Second Section

Second Section

Adjudicator John Roberts

  1. Olney Town Brass, Ed Keeley, 3
  2. Battle Town, Jon Penton, 8
  3. Medway Concert Brass, John Campbell, 12
  4. Epsom & Ewell Silver, Jack Smith, 4
  5. Regent Community Brass, Alan Duguid, 10
  6. LGB Brass, Ian Stewart, 5
  7. Wantage Silver B, Danny Dullforce, 7
  8. Cold Ash, Jemma Evans, 11
  9. Shanklin Town, Malcolm Lewis, 6
  10. Snowdown Colliery Brass, Keith Twyman, 9

W – Hangleton, Richard Baker, 1 W – Cranbrook, Town Ian Lanceley, 2

  • Best Instrumentalist: Martin Mills – Soprano – Olney Town Brass
  • Best Horn Section: Battle Town
  • Best Horn: Cheryl Goodsell – Battle Town
  • Best Percussion Section Medway: Concert Brass
  • Conductors Prize: Ed Keeley – Olney Town Brass
Third Section

Third Section

Adjudicator Dennis Wilby

  1. Sussex Brass (Hastings), Steve Hollamby, 1
  2. Simon Langton Brass, David Cutting, 2
  3. City of Oxford Silver, Steve Sizeland, 4
  4. The Cobham Band, Robin Langdon, 3
  5. Charles Church Camberley, Robert Cherry, 5
  • Best Instrumentalist: Mandy Nash – Cornet – Sussex Brass (Hastings)
  • Best Back Row Cornets: Simon Langton Brass
  • Best Bass Section: Sussex Brass (Hastings)
  • Best Percussion Section: Simon Langton Brass
  • Conductors Prize: Steve Hollamby – Sussex Brass (Hastings)

Youth Section

Youth Section

Adjudicator John Roberts

  1. Shanklin Town Youth, Malcolm Lewis, 1
  • Best Instrumentalist: Charlotte Lewis
  • Conductors Prize: Malcolm Lewis

Band of the Year

scaba Band of the Year 2012

Awarded to Shanklin Town Youth