2012 Spring Contest Results

Home / Contest Results / 2012 Spring Contest Results
2012 Spring Contest Results

scaba Spring Contest 2012 The Hawth, Crawley 29th April 2012
Adjudicator : Alan Morrison FTCL LRAM

Championship

Championship section

Placing, Band, Conductor, Draw


  1. Friary Guildford, Melvin White, 1
  2. Brass a Musica, Michael Dils, 2
  • Best bass section – Friary Guildford
  • Best instrumentalist – Chris Straker – Friary Guildford
  • Best March – Friary Guildford, Melvin White
First Section

First section

Placing, Band, Conductor, Draw


  1. Horsham Borough, Andrew Kershaw, 3
  2. Thundersley Brass, John Ward, 5
  3. Tilbury, Andrew Austin, 4
  4. Fairlop Brass, Kevin Jordan, 1
  5. BAE STSTEMS Brass, Keith Woodger, 2
  • Best bass section – Thundersley Brass
  • Best horn section – Horsham Borough
  • Best tenor trombone – Karen Palmer – Horsham Borough
  • Best bass trombone – Paul Harrison – Horsham Borough
  • Conductors prize – John Ward – Thundersley Brass
  • Best March – Horsham Borough –  Andrew Kershaw
Second Section

Second section

Placing, Band, Conductor, Draw


  1. LGB Brass, Ian Stewart, 7
  2. Uckfield Concert Brass, Nick Morris, 2
  3. Cranbrook Town, Ian Lanceley, 4
  4. Hangleton, Richard Baker, 3
  5. Snowdown Colliery Welfare, Keith Twyman, 6
  6. Brighton & Hove City Brass,Matthew Hackett, 8
  7. Shanklin Town Brass, Malcolm Lewis, 5
  8. Chinnor Silver, David Pegram, 1
  • Best Instrumentalist – Solo Cornet, Vicky Mace, Cranbrook Town
  • Best Trombone section – LGB Brass Ian Stewart
  • Conductors prize – Ian Stewart, LGB Brass
  • Best March-  Cranbrook Town, Ian Lanceley
Third Section

Third section

Placing, Band, Conductor, Draw


  1. Simon Langton Brass, Dave Cutting, 3
  2. The Cobham band, Robin Langdon, 2
  3. Wight Brass, Steve Burton, 5
  4. Patcham Silver, James Benka-Coker, 4
  5. Pangbourne & District Silver, Stewart Lewins, 1
  • Best Instrumentalist – Kirsty Attwood – Simon Langton Brass
  • Best horn section – Simon Langton Brass
  • Best solo cornet section – Simon Langton Brass
  • Conductors prize Dave Cutting – Simon Langton Brass
  • Best March – The Cobham Band, Robin Langdon
Youth Section

Youth section

Placing, Band, Conductor, Draw


  1. Shanklin Town Youth, Malcolm Lewis, 1
  • Best instrumentalist – Ashley Wicks – Shanklin Town Youth
  • Conductors prize – Malcolm Lewis Shanklin Town Youth
  • Best March Shanklin Town Youth – Malcolm Lewis