2014 Solo, Quartet & Ensemble Contest Results

Home / Contest Results / 2014 Solo, Quartet & Ensemble Contest Results
2014 Solo, Quartet & Ensemble Contest Results

St. Paul’s Catholic College, Burgess Hill

Saturday 15th February 2014.

Adjudicators – Alan Duguid & Nicholas Garman

Junior Slow Melody

Junior Slow Melody

(5 entries)


  1. Jason Hardy, Patcham Silver
  2. Madisyn Cave, Tilbury
  3. Braedyn Cave, Tilbury

Youth Slow Melody

Youth Slow Melody

(5 entries)


  1. Hannah Bristow, Tilbury
  2. Jack Aitken, Tilbury
  3. Madisyn Cave, Tilbury

Senior Slow Melody

Senior Slow Melody

(4th, 3rd & 2nd section) (9 entries)


  1. Jon Smith, Battle Town
  2. Alex Emberley, LGB Brass
  3. Simon Emberley, LGB Brass
  4. Dave Relf, Oxted
  5. Adam Kearley, LGB
  6. Christina Kearley, LGB

Senior air varie/florid

Senior Solo (air varie/florid)


  1. Jon Smith, Battle Town
  2. Hannah Bristow, Tilbury
  3. Adam Kearley, LGB Brass
  4. James Hurdwell, Patcham Silver

Open Slow Melody

Open Slow Melody

(1st & Championship section and unregistered) (23 entries, 21 played)


  1. Lauren Straker, Friary Guildford
  2. Steve Lomas, Brassaholics
  3. Martin Smith, Horsham Borough
  4. Richard Straker, Friary Guildford
  5. Chris Straker, Friary Guildford
  6. Nigel Howard, Sandhurst
  7. Gill English, Horsham

Open Solo air varie/florid

Open Solo

(air varie/florid) (15 entries, 13 played)


  1. Richard Straker, Friary Guildford
  2. Chris Straker, Friary Guildford
  3. Steve Lomas, Brassaholics
  4. Martin Smith, Horsham Borough
  5. Rhys Cave, Thundersley
  6. Roland Knight, Friary Guildford

Youth Quartet

Youth Quartet


  1. Lewes Area Music Centre ‘A’
  2. Lewes Area Music Centre ‘B’

3rd Section Quartet

3rd Section Quartet


  1. Lingfield ‘A’
  2. Patcham ‘A’
  3. Patcham ‘B’
  4. Lingfield ‘C’
  5. Mayfield
  6. Lingfield ‘B’
  7. Patcham ‘C’

1st Section Quartet

1st Section Quartet


  1. Tilbury ‘A’
  2. Tilbury ‘B’
  3. Horsham

Open Section Quartet

Open Section Quartet


  1. Friary Guildford ‘A’
  2. Sandhurst ‘B’
  3. Brassaholics
  4. Sandhurst ‘A’
  5. Friary Guildford ‘B’

Youth Ensemble

Youth Section Ensemble


  1. Lewes Area Music Centre
  2. Patcham ‘B’
  3. Patcham ‘A’
  4. Mid Sussex

B Section Ensemble

B Section Ensemble

(4th, 3rd & 2nd section)


  1. Oxted
  2. LGB
  3. Lingfield
  4. Patcham
  5. Mayfield

A Section Ensemble

A Section Ensemble

(1st, Championship section & unregistered)


  1. Friary Guildford
  2. Sandhurst
  3. Tilbury
  4. Brassaholics

Best Interpretation

Best Interpretation


  • Junior/Youth sections: Jane Humberstone, Lewes Area MC Ensemble
  • Senior Sections: Jonathon ‘Barny’ Bowden, Sandhurst ‘B’ Quartet

No photos