2014 Autumn Contest Results

Home / Contest Results / Autumn Contest / 2014 Autumn Contest Results
2014 Autumn Contest Results

scaba held their annual Autumn Contest at the Hawth in Crawley on Sunday 28th September.

Adjudicators Paul Norley and Mike Kilroy enjoyed performances from 21 bands during the day.

Congratulations to the prize winners and thanks to all the competing bands, contest manager Jane Stewart and the scaba team for a very enjoyable day of music making.

Championship

Championship Section

– adjudicator Mike Kilroy

  1. Friary Guildford, Chris King
  2. Wantage Silver ‘A’, Philip Bailey
  3. East London Brass, Jayne Murrill
  4. Aveley & Newham, Melvin White
  5. Becontree, Nigel Taken
  6. Brassband Gent, Lieven Dobbelaere
  • Best Instrumentalist – Matt Schroeter – Flugel, Becontree
  • Best Percussion Section – Friary Guildford
  • Best Euphonium – Sam Wyne – Wantage
  • Best Bass Section – Wantage
  • Conductor’s Prize – Chris King, Friary Guildford
First Section

First Section

– adjudicator Paul Norley

  1. Northfleet, Melvin White
  2. Horsham Borough, Andrew Kershaw
  3. BAE Systems, Jonathon Crowhurst
  4. Tilbury, Andrew Austin
  5. Epsom & Ewell, Jack Smith
  6. Fairlop, Kevin Jordan
  7. Otterbourne, Gareth Pritchard
  • Best Instrumentalist – Barbara King – Solo Cornet, Northfleet
  • Best Euphonium – Martin Smith, Horsham
  • Best Bass Section – Northfleet
  • Conductor’s Prize – Jack Smith, Epsom & Ewell
Second Section

Second Section

– adjudicator Mike Kilroy

  1. Cold Ash Brass, Jemma Evans
  2. Regent Community Brass, Chris Bearman
  3. LGB Brass, Ian Stewart
  4. Chichester City, Tim Cooper
  5. Shanklin Town, Malcolm Lewis
  6. Amersham, Chinnor Silver – withdrawn
  • Best instrumentalist – Derfel Williams – Baritone, Cold Ash
  • Best Horn Section – Regent Community Brass
  • Best Solo Horn – Bryan Long – Regent Community Brass
  • Best Percussion Section – Cold Ash
  • Conductor’s Prize – Jemma Evans, Cold Ash
Third Section

Third Section

– adjudicator Paul Norley

  1. The Cobham Band, Glen Hayter

W – Brighton & Hove City brass

  • Best instrumentalist – Matthew Seggons, Euphonium,Cobham
Youth Section

Youth Section

– adjudicator Paul Norley

  1. Shanklin Town Youth, Malcolm Lewis
  2. Shepway Brass Academy, Christer Aberg

W – Vectis Youth

  • Best instrumentalist – Alex Warner, solo cornet, Shanklin Youth
  • Conductor’s prize – Christer Aberg, Shepway Brass Academy

Band of the Year

scaba Band of the Year 2014

Awarded to Shanklin Town Youth