2013 Spring Contest Results

Home / Contest Results / 2013 Spring Contest Results
2013 Spring Contest Results

The Hawth, Crawley, 28th April 2013
Adjudicator: Michael Fowles

Championship

Championship

Placing, Band, Conductor, March, Draw


  1. Friary Guildford, Chris King, 1, 1
  • Best Bass Section – Friary Guildford
  • Best Instrumentalist – Richard Straker (Friary Guildford)
  • Best March – Friary Guildford (Chris King)
First Section

First Section

Placing, Band, Conductor, March, Draw


  1. Tilbury,  Andrew Austin, 2, 1
  2. Trondheim Police, Espen Andersen, 1, 3
  3. Fairlop Brass,  Kevin Jordan, 3, 7
  4. Horsham Borough, Andrew Kershaw, 4, 6
  5. LGB Brass,  Ian Stewart, 3, 7

w –  Poole Borough,  David Evans

w – BAE Systems Brass, Graham Chambers

w – Thundersley Brass, John Ward

  • Best Bass Section – Trondheim Police
  • Best Horn Section – Trondheim Police
  • Best Tenor Trombone – Mari Morkved (Trondheim Police)
  • Best Bass Trombone – Geir Halstadtroe (Trondheim Police)
  • Conductor’s prize – Espen Andersen (Trondheim Police)
  • Best March – Trondheim Police (Espen Andersen)
Second Section

Second Section

Placing, Band, Conductor, March, Draw


  1. Cranbrook Town,  Ian Lanceley, 1, 1
  2. Shanklin Town Brass, Malcolm Lewis, 4, 2
  3. Uckfield Concert Brass, Nick Morris, 2, 3
  4. LGB Brass,  Ian Stewart, 3, 6
  5. Godalming , David Wright, 5, 5
  6. Snowdown Colliery Welfare, Christer Aberg, 6, 4
  • Best Instrumentalist – Richard Warren Solo Cornet (Cranbrook Town)
  • Best Trombone Section – Cranbrook Town (Ian Lanceley)
  • Conductor’s prize – Ian Lanceley (Cranbrook Town)
  • Best March – Cranbrook Town (Ian Lanceley)
Third Section

Third section

Placing, Band, Conductor, March, Draw


  1. Brighton & Hove City Brass, Matthew Hackett, 2, 7
  2. Sussex Brass (Hastings), Steve Hollamby, 7, 3
  3. Pangbourne, Stewart Lewins, 1, 1
  4. Patcham Silver, James Benka-Coker, 5, 6
  5. Mole Valley, Andrew Wilson, 3, 5
  6. Gosport Solent Brass, Steve Dunster, 6, 2
  7. The Cobham band, Matthew Milnes, 4, 4
  • Best Instrumentalist – Richard Gibbons – Sussex Brass (Hastings)
  • Best Horn Section – Sussex Brass (Hastings)
  • Best Solo Cornet Section – Brighton & Hove City Brass
  • Conductor’s prize – Matthew Hackett – Brighton & Hove City Brass
  • Best March – Pangbourne (Stewart Lewins)
Youth Section

Youth Section

Placing, Band, Conductor, March, Draw


  1. Shanklin Town Youth, Malcolm Lewis, 1, 1
  • Best instrumentalist – Amber Pierce – Shanklin Town Youth
  • Conductor’s prize – Malcolm Lewis – Shanklin Town Youth
  • Best March – Shanklin Town Youth – (Malcolm Lewis)